4G модем – це бюджетний пристрій, який здатний забезпечити Ваш комп'ютер, ноутбук, смартфон чи планшет швидкісним мобільним інтернетом. Перевагою мобільних 3G/4G модемів є компактність, універсальність використання, висока швидкість інтернет-з'єднання, відносно низька ціна. Такі пристрої користуються великою популярністю і в цій статті, Ви дізнаєтеся, на що варто звертати увагу при виборі мобільного 3G/4G модему, щоб подальша його експлуатація не викликала у Вас прикрощі. Тож почнемо!
1. Інтерфейс підключення.
На сьогоднішній момент існує кілька типів мобільних модемів – це MiniPCI-e модеми та мобільні USB модеми .
MiniPCI-e модеми - це професійні пристрої, які в основному використовуються для вирішення специфічних завдань, а також вбудовуються в сучасні комп'ютери або ноутбуки для забезпечення їх інтернетом. Такі модеми мають великий функціонал, відносно не дешеві та практично не використовуються звичайними користувачами.
Мобільні USB модеми – це портативні пристрої з USB інтерфейсом, які можна підключити до комп'ютера, ноутбука або стаціонарного роутера Wi-Fi і отримати на цьому пристрої високошвидкісний мобільний інтернет. Такі модеми мають широке застосування, використовуються як для організації інтернету в заміському будинку, наприклад модем у зв'язці з Wi-Fi роутером, а також можуть використовуватися як альтернативний канал зв'язку в ноутбуці або комп'ютері, наприклад в місцях, де немає доступу до проводового інтернету. USB модеми дуже прості в експлуатації, практично не вимагають ніякого налаштування, компактні і відносно не дорогі.
2. Стандарти зв'язку, робочі частоти, сумісні оператори.
Найважливішим моментом при виборі модему є його характеристики, а саме: стандарти зв'язку, що підтримуються, робочі частоти і сумісні оператори . Більш детально про це можна прочитати у статті " Як вибрати 3G/4G антену ", а якщо коротко, то обраний Вами модем повинен:
- працювати в мережах 3G (UMTS, HSDPA та HSUPA) та 4G (LTE) ;
- підтримувати наступні набори частот – для мереж 3G (2100 МГц) , для мереж 4G (900 МГц, 1800 МГц та 2600 МГц) ;
- підтримувати роботу в мережах як мінімум трьох найбільших операторів України – Vodafone, Київстар, LifeCell .
Більшість модемів, що продаються на території України, будуть відповідати цим вимогам, але при виборі звертайте особливу увагу на підтримку необхідних Вам частот, які доступні саме у Вашому регіоні, і дивіться, щоб обраний Вами модем не був залочений під роботу з якимось одним оператором, це може стати проблемою у майбутньому, коли захочете змінити картку на тариф іншого оператора з більш вигідними умовами.
Ідеальними 3G/4G модемами, які відповідають усім перерахованим вище критеріям на сьогодні є : HUAWEI E3372h-320, HUAWEI K5161, ANTENITI E3372h-153, HUAWEI K5160, ALCATEL LINKKEY IK41VE1, ZTE MF79U.
3. Максимальна швидкість підключення до Інтернету.
Максимальна швидкість інтернет-з'єднання залежить не тільки від модему, але й від можливостей базової станції мобільного оператора, якості сигналу, що приймається, і ряду інших критеріїв. Конкретно модему, швидкість визначається за категорією LTE модуля. На сьогодні виділяють 21 категорію LTE, а саме:
Рис.1. Максимальна швидкість модему LTE в залежності від категорії.
Більшість USB модемів обладнані модулем 4-ї категорії , тобто дозволяють розвивати швидкість у мережі LTE до 150 Мбіт/с на завантаження та до 50 Мбіт/с на вивантаження . Рідше можна зустріти модеми з модулем 6-ї категорії і це вже будуть промислові MiniPCI-e модеми . Модулі вище 6-ї категорії в основному використовуються в 3G/4G роутерах або точках доступу .
При виборі обов'язково враховуйте той факт, що модем з високою категорією модуля LTE не гарантує Вам високу швидкість інтернет-з'єднання. Для отримання високих швидкостей, крім хорошого прийому сигналу, Ваш модем і вежа стільникового оператора повинні підтримувати ряд додаткових функцій, а саме:
- агрегацію (підсумовування) частотних діапазонів ;
- технологію MIMO ;
- модуляцію сигналу .
Агрегація частотних діапазонів – це поєднання пропускної спроможності кількох частотних діапазонів, що призводить до підвищення швидкості.
Рис.2. Мережа LTE без агрегації.
Рис.3. Мережа LTE з агрегацією.
Технологія MIMO (Multiple Input – Multiple Output) – це спеціальний метод просторового кодування сигналу, який дозволяє значним чином збільшити смугу пропускання каналу зв'язку, при цьому прийом та передача сигналу здійснюється за допомогою безлічі антен.
Рис.4. Принцип роботи технології MIMO.
Модуляція сигналу – це зміна амплітуди, частоти чи фазового кута несучого сигналу забезпечення більш високої ефективності передачі. На сьогодні виділяють 4 основні види модуляції , які підтримують сучасні модеми - QPSK, 16QAM, 64QAM та 256QAM . Градація йде у порядку зростання, тобто максимально ефективна на даний момент 256QAM .
4. Наявність Wi-Fi.
Крім стандартного USB підключення, деякі 3G/4G модеми мають вбудований Wi-Fi модуль, який працює на частоті 2.4 ГГц. При підключенні такого модему до звичайного Power Bank можна отримати автономну точку доступу в інтернет, яка забезпечуватиме ваші гаджети інтернетом в машині, в подорожі, на природі і т.п. Але враховуйте той факт, що такий Wi-Fi має ряд обмежень: низька швидкість передачі, обмеження кількості підключених абонентів, маленька зона покриття тощо, такий модем не замінить повноцінний 3G/4G Wi-Fi роутер .
З популярних модемів з наявністю Wi-Fi модуля можна виділити: HUAWEI E8372h-153 та ZTE MF79U .
5. Підключення зовнішньої антени.
Дуже важливий пункт у випадку, якщо Ви плануєте використовувати модем за містом, наприклад у зв'язці зі стаціонарним Wi-Fi роутером для забезпечення заміського будинку мобільним інтернетом.
Більшість сучасних модемів вже обладнані щонайменше одним роз'ємом для підключення зовнішньої антени, а деякі моделі мають два роз'єми. Наявність двох роз'ємів дозволяє підключати до цього модему MIMO антени , які значно ефективніші у порівнянні зі звичайними MONO антенами , більш детально про це написано у статті « Як вибрати 3G/4G антену ». При виборі обов'язково враховуйте тип роз'ємів у модему. Найпопулярніші це CRC9 , наприклад модем HUAWEI E3372h-320 або TS9 , наприклад модем ALCATEL LINKKEY IK41VE1 . Тип роз'єму не дає модему якихось переваг або недоліків, це, по суті, вибір виробника, але для Вас як кінцевого користувача це важливо при подальшому виборі перехідників для підключення зовнішньої антени .
6. Функціональність прошивки модему.
Тут варто підходити з особливою увагою, тому що всі модеми мають різні прошивки з різним набором функцій. Щодо прошивок виділяють кілька видів: HiLink (web-клієнт) або Stick (ПК-клієнт) . Відмінність між ними полягає в тому, що в першому випадку модем визначатиметься як мережева карта (прошивка HiLink) , а в другому (прошивка Stick), виступатиме в ролі AT-модема, управління яким проводиться з ПК-клієнта (дзвонювача) . Найбільш популярною та зручною є HiLink прошивка, яка зараз стоїть на більшості модемів із заводу. Щодо функціональності самої прошивки, то тут все дуже залежить від виробника модему. Нижче наведемо приклади того функціоналу, який, на нашу думку, сильно полегшує взаємодію з модемом, але він не є обов'язковим.
- Відображення якості сигналу. Для 4G мережі це 4 показники RSSI, SINR, RSRP, RSRQ , завдяки яким можна вибрати місце встановлення модему, або, у разі підключення зовнішньої антени, допоможуть у її юстуванні. Більш детально дивіться тут .
- Вибір мережі та фіксація робочої частоти. Функціонал, який дозволяє вручну вибрати тип мережі (3G або 4G) , а також зафіксувати потрібну робочу частоту. Ці маніпуляції дозволяють досягти кращої швидкості інтернет-з'єднання та більш стабільної роботи модему.
- Створення та редагування профілю інтернет-підключення. Потрібно для ручного налаштування інтернет-з'єднання, а також для налаштування додаткових опцій, які можуть надавати мобільні оператори, наприклад, зовнішня статична IP-адреса тощо.
- Фіксація TTL та зміна IMEI. Функціонал, який дозволяє використовувати смартфонні тарифи в модемі (ті тарифи, на яких заборонено роздавати інтернет по Wi-Fi тощо). Найчастіше такі тарифи дешевші.
- Автоматичне перезавантаження модему. При тривалій роботі модеми можуть починати гальмувати, зависати або може пропадати інтернет. Автоматичне перезавантаження за розкладом або при настанні певної події (зникнення інтернету) часто вирішують цю проблему, і Ви як користувач взагалі не помічаєте проблем і не відчуваєте незручностей.
- Надсилання USSD запитів. Не виймаючи сім-карту з модему, можна перевіряти рахунок, підключати додаткові послуги тощо.
7. Сумісність.
При виборі модему важливо розуміти, чи він сумісний з вашим комп'ютером, ноутбуком або Wi-Fi роутером, оскільки це безпосередньо впливає на стабільність роботи. Як показує практика, будь-який сучасний модем без проблем працює на ПК з операційною системою Windows, починаючи від 7 версії та вище, а також MacOS. Підтримка інших операційних систем, включаючи Linux, дивіться в характеристиках конкретного модему. Те саме стосується Wi-Fi роутерів, тільки в даному випадку потрібно дивитися чи підтримує певний роутер, підключення певного модему. З практики можна сказати, що найкраще сумісність з модемами мають роутери виробництва KEENETIC і NETIS , але детальніше дивіться характеристики конкретного Wi-Fi роутера .
8. Ціна.
Мінімальна вартість модему на момент написання статті становить близько 1000-1100 грн , якщо розглядати одного з лідерів з продажу - HUAWEI E3372h-320 . Це точно не найкращий, але досить непоганий модем за свої гроші для домашнього використання. Модеми нижчого цінового сегмента швидше за все несуть у собі якийсь каверз, наприклад не повна підтримка частот, обмежений функціонал, підтримка тільки одного оператора або щось подібне! Якщо хочете купити якісний 3G/4G модем із широкими функціональними можливостями, то звертайте на це увагу.
Підсумки
По факту вибір хорошого 3G/4G модему не такий вже й складний, але приховує в собі низку нюансів, які потрібно враховувати для того, щоб подальша експлуатація даного девайсу не викликала у Вас проблеми та розчарування. Якщо не впевнені в тому, що Вам потрібно, краще зверніться до фахівців , у такому випадку збережіть свій час та кошти.
Найпопулярніші моделі можете подивитися на нашому сайті в розділі 3G/4G модеми, у нас представлений широкий асортимент під різні завдання. Враховуючи вищенаведену інформацію про вибір модему, ми підібрали кілька моделей, які, на нашу думку, підійдуть під більшість завдань для домашнього використання, мають весь необхідний функціонал, а також досить демократичний цінник:
- ANTENITI E3372h-153;
- HUAWEI E3372h-320;
- HUAWEI K5161;
- HUAWEI K5160;
- ALCATEL LINKKEY IK41VE1;
- ZTE MF70.
Якщо виникли додаткові питання, звертайтесь до наших спеціалістів, актуальні контакти дивіться тут ! Ми підберемо найкраще рішення під Ваше завдання, дамо гарантію і навіть у випадку, якщо Вам щось не підійде, гарантуємо заміну пристрою чи повернення коштів!
Написати коментар